wtorek, 31 stycznia 2012

Jak zrobić krywulkę? - instrukcja

Jako, że nie mogę zrobić zdjęć rzeczy, które powstają, postanowiłam zamieścić instrukcję robienia krywulek, czyli naszyjników plecionych a właściwie można powiedzieć że szytych z koralików.
Techniką tą posługiwali się m.in. Łemkowie. Dawniej krywulki były noszone przez łemkowskie dziewczęta i świadczyły o ich zamożności.
Wzorów krywulek jest bardzo wiele. Dziś zamieszczam bardzo prościutki wzór który można rozbudowywać o kolejne elementy...


Potrzebne materiały:
- igła do koralików,
- mocna nić syntetyczna,
- drobne koraliki.

Ogólny schemat:
 

Krok 1
Nawlekamy igłę nitką o takiej długości aby było nam wygodnie nawlekać koraliki. Ok 10 cm od końca robimy supełek aby koraliki nam nie pospadały.

Nawlekamy 9 koralików. Na moim rysunku pierwszy koralik (na dole) jest różowy, 2 i 3 fiolet, 4 różowy, 5 i 6 fioletowy, 7 różowy, 8 i 9 fioletowy. Kiedy nawleczemy 9 koralików przewlekamy igłę przez pierwszy koralik (różowy). Na tym etapie powstała nam pętelka.


Krok 2
Nawlekamy 6 koralików (pierwsze trzy koraliki fioletowe, 1 różowy i 2 fioletowe. Przewlekamy igłę przez różowy koralik (tak jak na rysunku).


Krok 3
Nawlekamy 5 koralików (2 fioletowe, 1 różowy, 2 fioletowe). Przewlekamy igłę przez różowy koralik (tak jak na rysunku).

Krok 4
Nawlekamy 6 koralików (pierwsze trzy koraliki fioletowe, 1 różowy i 2 fioletowe. Przewlekamy igłę przez różowy koralik (tak jak na rysunku).


 Krok 5
Nawlekamy 5 koralików (2 fioletowe, 1 różowy, 2 fioletowe). Przewlekamy igłę przez różowy koralik (tak jak na rysunku).
Krok 6
Koraliki nawlekamy do momentu uzyskania pożądanej długości.

UWAGA!!!
Robótkę trzymamy w jednej pozycji aby nie pomylić góry z dołem. Kiedy kończy nam się nitka wplatamy ją w koraliki po drodze robiąc supełek. Nitkę obcinamy na ok 2mm i przypalamy końcówkę. 

Nawlekamy nową nitkę, końcówkę przypalamy tak aby powstało zgrubienie uniemożliwiające przejście przez koralik, wplatamy nitkę między koraliki tak aby robótkę można było kontynuować.

Mam nadzieję, że instrukcja jest czytelna. Czekam na Wasze sugestie ;)

Pozdrowionka!

10 komentarzy:

 1. Muszę spróbować.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. witam a jak zrobic kolejną warstwę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcemy zrobić szerszą krywulkę to daną szerokość musimy robić od razu. Przy wzorze który pokazałam można jeszcze zrobić np. frędzelki.

   Usuń
  2. dziękuję:) To moja pierwsza krywulka i niestety będzie jedno warstwowa - chyba ze cos wymyslę:)
   Mam jeszcze jedno pytanie - gdzie mozna szukac kolejnych informacji? Czy sa jakies ksiązki, warsztaty związane z tym tematem?

   Usuń
  3. Będzie mi miło poznać Pani/Pana imię :) Co do kolejnych informacji to instrukcji w internecie nie znalazłam (chyba że źle szukałam), publikacji na ten temat także nie znam. A co do warsztatów to prowadzę takie warsztaty osobiście ;) Znalazłam kilka info o warsztatach które już się odbyły. Czy ktoś jeszcze aktualnie przeprowadza warsztaty tego nie wiem.

   Usuń
 3. Dzięki tobie dowiedziałam się że takie coś jak krywulka w ogóle istnieje. Sprawdziłam w google grafiki i aż szczeka mi opadła. Od dziś zbieram koraliki. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie takiego wzoru szukałam :D. Zapisuję w ulubionych i do dzieła :). Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się 😊 Zerknij na mój kanał na YouToube tam instrukcje w wersji video. Koniecznie pochwal się efektem!

   Usuń

Co o tym myślisz?