wtorek, 21 czerwca 2016

Ośmiorniczki dla wcześników

fot. Bianka Karolkiewicz


Czy słyszeliście już o akcji "Ośmiorniczki dla wcześniaków"?

To bardzo fajna inicjatywa, której źródła należy szukać w Danii , a teraz rozpowszechnia się także i w Polsce. Już mówię o co chodzi... ruszyło powszechne dzierganie włóczkowych ośmiorniczek, które przekazywane są na oddziały noworodkowe dla dzieci, które przyszły na świat przed czasem i muszą leżeć w inkubatorach. Często takie maluchy bawią się kablami i rurkami od aparatury, co nie jest pożądane z wiadomych względów. Wcześniak dostaje ośmiorniczkę, której skręcone macki przypominają mu pępowinę i odciągają jego uwagę od aparatury
Dodatkowo ośmiorniczki pomagają maluchom w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, które zostało zachwiane przez wczesny poród i łagodzą dyskomfort spowodowany wkłuciami, ostrym światłem czy nieznanymi dźwiękami. 

fot. Bianka Karolkiewicz

Do organizatorów akcji napływa coraz więcej świadectw od rodziców, czy personelu medycznego, że ośmiorniczki działają. Na fp "Ośmiorniczki dla wcześniaków" widnieje historia, którą opowiedziała pani psycholog pracująca w opolskim szpitalu. "Na oddziale jest malutki chłopiec, który jak tylko dostał ośmiornicę, to zaczął się w nią wtulać, a jak mu ją zabierają, to jest bardzo niespokojny i płacze."

Po takich historiach kręci się łza w oku zwłaszcza, że trochę większe maluszeństwo mam w domu. Szydełkowa ośmiorniczka niby takie nic, a jednak daje tak wiele... maluchom poczucie bezpieczeństwa, dziergającym mnóstwo satysfakcji, a rodzicom myśl, że ktoś łączy się z nimi w ich trudnych, pełnych troski i strachu chwilach.  
Choć z szydełkiem mi zawsze nie po drodze, to powzięłam postanowienie udziergania choć jednej ośmiorniczki. 

W inicjatywę może włączyć się każdy, Wy także! 
Pomóc możecie na różne sposoby:
- udostępniając informację o akcji;
- pisząc o akcji na swoich blogach, fb, instku i innych mediach;
- dziergając ośmiorniczkę;
- przekazując włóczki;
- jeśli prowadzisz pasmanterię możesz wspomóc rabatem;
- jeśli masz drukarnię możez wspomóc drukując ulotki/plakaty.

Wszystkich chętnych odsyłam na fp "Ośmiorniczki dla wcześniaków" lub do grupy pod tą samą nazwą.  

Za pozwolenie wykorzystania zdjęć bardzo dziękuję Biance Karolkiewicz. Ośmiorniczki, także są autorstwa Bianki. Wyobraźcie sobie, że ta zdolna kobieta zrobiła ich już 50!

Do dzieła! 7 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu o tym słyszałam i bardzo ubolewam że nie umiem szydełkować. Próbowałam się ostatnio nauczyć, ale jakoś mi to opornie idzie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No szydełko moją mocną stroną też nie jest - potrafię, lubię ale denerwuję się, że tak wolno przybywa tych słupków ;)

   Usuń
 2. Super sprawa! Bardzo popieram, ale niestety nie umiem jeszcze zrobić takiej ośmiorniczki. ostatnio opowiadała mi o tym moja koleżanka, której córeczka urodziła się w 6ym miesiącu ciąży i właśnie taka ośmiorniczkę dostała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, cudnie! A szydełko wymaga trochę wprawy, ale jak jest wzór to już z górki ;)

   Usuń
 3. Aga, a jest jakiś konkretny wzór? Chętnie zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest konkretny wzór, który znajdziesz w grupie w plikach. Trzeba też użyć włóczki 100% bawełna.

   Usuń

Co o tym myślisz?